Spracuj svoju traumu s Flash technikou - online

30.11.2023

Každý posledný štvrtok v mesiaci 17:30-19:00 zaži online na vlastnej koži v bezpečí domova jednu z najmodernejších a "evidence-based" techník na spracovanie zaťažujúcich zážitkov, pod vedením skúseného EMDR practitionera. Bez potreby hovoriť o zážitku, ba dokonca vôbec prežívať nepríjemné pocity.

99% času budete myslieť na niečo príjemné. Technika pomáha "vybiť" negatívny emočný náboj, čím robí zážitok menej obťažujúcim v súčasnom živote. Dá sa využiť na akýkoľvek otravný zážitok z blízkej minulosti či detstva, ale aj opakovane na systematickú sebapodporu. Pri opakovanom použití, spracovaním niekoľkých najstarších a najsilnejších spomienok, možné skutočne pohnúť so symptómom súvisiacim s negativnými skúsenosťami z minulosti (pozri návod nižšie). Je vhodné si zážitok vybrať vopred.

Môžete si pripraviť aj jeden či viac zdrojových/príjemnych zážitkov (spomienok, miest, alebo si počas stretnutia pustíte obľúbenú hudbu, videá s mačiatkami alebo čokoľvek čo vám robí dobre:).

Navyše, naučíte sa nové alebo prehĺbite staré zdroje/techniky zvládania stresu, okamžite uplatniteľné v živote. Naučíte sa tiež techniku "motýlieho objatia" ktorú ľahko použijete kedykoľvek na zníženie či spracovanie stresu aj sami.

Vhodné pre každého, špeciálne pre ľudí zo zaťažujúceho prostredia, napr. zdravotníctvo, polícia, ale aj školstvo, Možnosť spracúvať zážitky z práce s klientmi, kolegami, vlastného neúspechu, zahanbenia, ako psychohygiena a súčasť prevencie vyhorenia. 

Nenahrádza zdravotnícku starostlivosť ani psychoterapiu.

Podmienka je bezpečie a súkromie počas online stretnutia doma.

Nevhodné pre ľudí v akútnej, nestabilnej fáze psychického ochorenia alebo nedostatku iných zdrojov.

I keď ide o jednu z najbezpečnejších techník, v skupinovom formáte sa nedajú ošetriť všetky individuálne potreby a každý nesie zodpovednosť sám za seba. Pokiaľ by po skupinovej flash technike vznikla nepohoda, je vhodné vstupovať do procesu so zabezpečenou psychoterapeutickou alebo inou formu efektívnej podpory ktorú môže využiť.

PRIHLÁSENIE (skupiny sú každý posledný štvrtok v mesiaci online 17:30-19:00; okrem júla, augusta a decembra):

30.11.2023: https://forms.gle/JciY2HBrGwJWuphB9


ONLINE zoom link vám príde na mail po odoslaní prihlasovacieho formulára.

Cena: 

Výška príspevku za jednotlivé stretnutie je dobrovoľná (reálna suma je 15€) v podobe príspevku na poradenstvo pre OZ Landan. Do poznámky napíšte "príspevok na poradenstvo" a svoje meno. Číslo účtu OZ: SK96 8330 0000 0023 0206 7840 alebo využite QR platbu dole. Poslanie OZ Landan je šírenie povedomia o traume a uzdravení medzi ľuďmi.

Lektor: Mgr. Ivan Vyskočil (EMDR practitioner a supervízor,  lektor rodinných a systémových konštelácií)


Návod na systematickú prácu:

1. Vyberte si iba jeden zo svojich symptómov (napr. úzkosť, reakcia pri nejakom človeku, zahanbenie...)

2. Vybavte si jednu konkrétnu spomienku kedy ste sa tak cítili, čo sa dialo, kde ste boli, s kým.

3. Navnímajte si čo na tom vám padlo najhoršie a vnímajte emócie a pocit V TELE TERAZ keď na to myslíte. Kde v tele to rezonuje, ťažoba, zovretie, brucho, hruď, hrdlo, končatiny?

4. Chvíľu sa rozpomínajte, kedy ste takéto pocity cítili prvý krát? Vyberte pár najsilnejších a najstarších (= keď ste vy mali najmenej rokov) KONKRÉTNYCH spomienok  spomienok. Každý mesiac jednu spracujte.

5. Potom porovnajte svoj život v tejto oblasti pred pár mesiacmi a teraz. Môžete poslať landanovi info čo ste si všimli:)


Ďalšie možnosti: 

dôležité bývajú aj spomienky, na ktoré opakovane myslíme v dospelosti a stále sú nepríjemné. Je možné spracovávať aj nepríjemné sny, prípadne skúsiť spracúvať budúcu situáciu ktorej sa obávame.

Možné použiť aj na pracovné témy a ako psychohygiena: zlá skúsenosť s kolegom, šéfom, klientom, situácia pocitu bezmoci, zlyhania a pod., prípadne rodinné témy: nepríjemné zážitky s náročnejšími deťmi, rodičovské, partnerské zlyhania, veci čo mi vadia na partnerovi, zážitky z COVIDového obdobia a pod.

Užitočné môže byť spracovať všetky zážitky (hlavne prvý a najsilnejší) z rovnakej nepríjemnej témy, napr. keď som cítil hanbu.

Jednoduchou možnosťou je spísať si zoznam cca 10 najhorších zážitkov (čím ranejšie a silnejšie tým väčší efekt) a postupne spracúvať tento zoznam.

Referencie:

"vdaka za prijemny zazitkovy seminar vcera, mala som doplnene rezervy a bola som dobre naladena cely vecer. Velmi vyzivna a funkcna technika! :)"

"Bolo to super, prijemne si nás sprevadzal 😉"

"Ďakujem, pomohlo mi to s rozvíjavím pozitívnej imaginácie."

"Tak si nás sprevádzal, aby bolo dobre každému."

"Citim sa oddychnuta. Nabudena pozitivne"

"Sprevadzanie celym procesom velmi prirodzene, nerusive, vsetko dobre vysvetlene. Ucinok velky, som zvedava, ako sa to odrazi v zivote."

"Ja by som sa rada podakovala....bolo to fajn a urcite sa este pridam..."

"Bol to pre mňa príjemný čas pre seba. Dakujem."

"Užila som si svoje silové zviera, cítila som ho veľmi reálne a živo." 

" Dobre som sa uvoľnil, ďakujem."

Po načítaní bankovou aplikáciou je možné nastaviť výšku sumy
Po načítaní bankovou aplikáciou je možné nastaviť výšku sumy

Ako zážitky budujú symptóm 

(a prečo spracovanie spomienok lieči)